Gå til hovedinnhold

Statusrapport for uke 14 – første 2025 rapport.

I uke 14 er det registrert potensielt skadelige alger i lave mengder i produksjonsområde 1, 5, 6, 8 og 9 innen det nasjonale overvåkningen. Det er kun registreringer på enkeltlokaliteter i disse områdene. Det er samtidig rapportert om betydelig oppblomstring i svenske farvann som vil kunne bevege seg inn i Norske farvann og forårsake problem i PO1.   

Gjennom det Nordiske nettverket er det kommet rapporter på fiskedød i danske farvann, samt at en større oppblomstring beveger seg nordover langs den Svenske vestkysten. Modellering av spredning tilsier at denne oppblomstringen vil kunne transporters inn i PO 1 i løpet av 4 dager. Det er fortsatt bare registrert sporadisk tilstedeværelse av Psudochattonella i PO1. Det er gått ut varsel til anlegg i PO1 om å være oppmerksom på adferdsendringer eller økt mortalitet. Dette må rapporters Havforskningsinstituttet så raskt som mulig. Se for øvrig egen sak under «artikler».  
Produksjonsområdene 5-6 er det registret tilstedeværelse av Chrysochromulina i lave mengder. Også i områdene 8 og 9 er det registrert lave tettheter av potensielt skadelige alger i uke 14. 
Ved enkelte målepunkt er det registrert moderat til høy tetthet av kiselalger. Enkelte av disse arter av kiselalger har strukturer som kan medføre mekaniske skader på gjellene, andre arter vil på grunn av høy tetthet medføre endring i adferd og nedsatt appetitt. Kombinasjon av høy tetthet av kiselalger og annen aktivitet på merdene kan gi økt mortalitet.   
Endring i adferd og appetitt i forbindelse med våroppblomstringen bes rapporters til Havforskningsinstituttet